Saturday 29th March

Aviva Premiership

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Exeter
    • Tries:
      Jess (33), Armand(80)

    • Penalties:
      Slade(6)

    13 - 14
    Gloucester
    • Tries:
      Sharples(46)

    • Penalties:
      Cook(17,31,44)

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Harlequins
    • Tries:
      Evans(11), Smith(69), Brown(75)

    • Conversions:
      Evans(11)

    • Penalties:
      Evans(31,50)

    23 - 9
    London Irish
    • Penalties:
      O'Connor(22,34,40)

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Wasps
    • Tries:
      Holmes(25), Howe(48), Festuccia(79)

    • Conversions:
      Carlisle(79)

    • Penalties:
      Goode(23)

    20 - 32
    Saracens
    • Tries:
      Wray(13), George(34,76), Goode(52)

    • Conversions:
      Hodgson(13,34), Farrell(52)

    • Penalties:
      Hodgson(2), Farrell(58)

  •  
    15:15
    Aviva Premiership
    Northampton
    • Tries:
      Fotuali'i(38), Waller(76)

    • Penalties:
      Hooley(5), Wilson(60)

    16 - 22
    Leicester
    • Tries:
      Allen(15)

    • Conversions:
      Williams(15)

    • Penalties:
      Williams(20,28,58,63,65)

The Championship

  •  
    15:00
    The Championship
    Jersey
    • Tries:
      Pointer(11)

    • Penalties:
      O'Connor(17)

    8 - 39
    Moseley
    • Tries:
      Carter(7), Hunt(78,64,43), Williams(80)

    • Conversions:
      Thomas(7,80,78,64)

    • Penalties:
      Thomas(38,53)

  •  
    15:00
    The Championship
    Plymouth Albion
    • Tries:
      Bowen(6), Cusack(38)

    • Conversions:
      Cusack(6,38)

    • Penalties:
      Cusack(44,62)

    20 - 26
    Cornish Pirates
    • Tries:
      Bodilly(31), Riley(32), Kebsel(78)

    • Conversions:
      Hallett(32)

    • Penalties:
      Hallett(9,16,57)

  •  
    17:00
    The Championship
    Bedford
    • Penalties:
      Prichard(31,40,11,47)

    12 - 33
    Rotherham
    • Tries:
      Cruse(8), Birch(58), Sanderson(68)

    • Conversions:
      Socino(8,58,68)

    • Penalties:
      Socino(17,19,45,51)

Super Rugby

  •  
    06:35
    Super Rugby - Overall Group
    Blues
    30 - 12
    Highlanders
  •  
    08:40
    Super Rugby - Overall Group
    Reds
    22 - 17
    Stormers
  •  
    13:00
    Super Rugby - Overall Group
    Bulls
    34 - 34
    Chiefs
  •  
    15:05
    Super Rugby - Overall Group
    Sharks
    32 - 10
    Waratahs

Guinness PRO12

  •  
    15:00
    Guinness PRO12
    Zebre
    • Tries:
      Vunisa(20)

    • Conversions:
      Orquera(20)

    • Penalties:
      Garcia(32), Orquera(40,47,59,65,73)

    25 - 25
    Dragons
    • Tries:
      Evans(26), Smith(34), Groves(77)

    • Conversions:
      Tovey(34,78)

    • Penalties:
      Tovey(39,54)

  •  
    18:00
    Guinness PRO12
    Treviso
    • Tries:
      Ghiraldini(61), De Marchi(65)

    • Conversions:
      Botes(61,65)

    • Penalties:
      Botes(13,45)

    20 - 16
    Edinburgh
    • Tries:
      Du Preez(80)

    • Conversions:
      Bezuidenhout(80)

    • Penalties:
      Bezuidenhout(25,32,37)

  •  
    18:30
    Guinness PRO12
    Cardiff Blues
    • Tries:
      Copeland(36)

    • Conversions:
      Davies(36)

    • Penalties:
      Davies(13,26,30,33,39,65,79)

    28 - 23
    Ulster
    • Tries:
      Cave(3)

    • Penalties:
      Jackson(43,47,57,67,72,75)

  •  
    19:00
    Guinness PRO12
    Leinster
    • Tries:
      O'Driscoll(57)

    • Conversions:
      Madigan(57)

    • Penalties:
      Madigan(25,38,46,51,79)

    22 - 18
    Munster
    • Penalties:
      Keatley(4,9,22,30,64,77)

Top 14

RBS Premiership Division One

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Hawick
    • Tries:
      Walker(10), Davies(47)

    • Conversions:
      Armstrong(47)

    • Penalties:
      Armstrong(62)

    15 - 21
    Ayr
    • Tries:
      Fenwick(57,65), Gossman(70)

    • Conversions:
      Curle(57,65,70)

Welsh Principality Building Society Premiership

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Aberavon
    • Tries:
      Baker(26), Jenkins(76)

    • Conversions:
      Jones(26), Evans(76)

    • Penalties:
      Jones(20,41,63), Evans(74)

    • Drop Goals:
      Carter(79)

    29 - 27
    Pontypridd
    • Tries:
      Smith(12), Flanagan(29), Locke(44)

    • Conversions:
      Flanagan(12,29,44)

    • Penalties:
      Flanagan(1,11)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Bedwas
    • Tries:
      Hutcherson(40), Hudd(52), Mills(80)

    • Conversions:
      Powell(40,80)

    • Penalties:
      Powell(41,73)

    25 - 20
    Swansea
    • Tries:
      Penalty(5), Williams(9)

    • Conversions:
      Clement(5,9)

    • Penalties:
      Clement(16,43)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Cardiff
    • Tries:
      Smout(46)

    • Conversions:
      Maynard(47)

    7 - 44
    Llandovery
    • Tries:
      Miles(7), Woodall(21), Evans(49), Jones(61), Howells(67), Soul(70)

    • Conversions:
      Brooks(21,50,70,76)

    • Penalties:
      Brooks(30,9)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Cmth Qui
    • Tries:
      Penalty(70)

    • Conversions:
      Evans(70)

    • Penalties:
      Evans(33,51,77)

    16 - 10
    Bridgend
    • Tries:
      Murphy(57)

    • Conversions:
      Dixon(57)

    • Penalties:
      Dixon(80)

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Neath
    • Tries:
      Jenkins(40), Goode(50)

    • Penalties:
      Thomas(30,40,63)

    19 - 32
    Cross Keys
    • Tries:
      Hodge(10), Hughes(20), James(49), Andrews(68)

    • Conversions:
      Jones(20,49), O'Brien(68)

    • Penalties:
      Jones(2), O'Brien(75)

National League Division One

  •  
    14:30
    National League Division One
    Blaydon
    • Tries:
      Smithson(13,69), Penalty(32)

    • Conversions:
      Baggett(32), Penny(69)

    • Penalties:
      Penny(79)

    22 - 16
    Blackheath
    • Tries:
      Liston(15)

    • Conversions:
      Whatling(15)

    • Penalties:
      Whatling(20,39,53)

  •  
    14:30
    National League Division One
    Cinderford
    • Tries:
      Adams,Birkin

    • Conversions:
      Wilcox

    • Penalties:
      Wilcox

    22 - 19
    Loughbo Stus
    • Tries:
      Katz,Davis

    • Conversions:
      Davis

  •  
    15:00
    National League Division One
    Coventry
    • Tries:
      Kohler(13), Hopgson(21), Silver(45), Hurrell(74), Le Roux(79), Myring(80)

    • Conversions:
      Hopgson(13,21)

    • Penalties:
      Hopgson(6,17,36)

    43 - 0
    Esher
  •  
    15:00
    National League Division One
    Henley
    • Tries:
      Payne(40), Comben(42)

    • Conversions:
      Comben(40)

    • Penalties:
      Comben(8,18,36)

    21 - 16
    Worthing
    • Tries:
      Looshore(1), Burns(30)

    • Penalties:
      McClean(22,48)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Hull Ionians
    • Tries:
      Wigham(27,38), Martin(50)

    • Conversions:
      Green(27,38,50)

    21 - 45
    Tynedale
    • Tries:
      Franland(6), Visser(32), Temm(56,58), Harrison(63), Smales(71,80)

    • Conversions:
      Beasley(6,32,56,63), Willis(71)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Old Albs
    • Tries:
      Cooper-Millar,Allan,McNamee,Hughes

    • Conversions:
      Gregg

    • Penalties:
      Gregg

    25 - 28
    Wharfedale
    • Tries:
      Barrett,Jordan

    • Conversions:
      Barrett

    • Penalties:
      Barrett

  •  
    15:00
    National League Division One
    Richmond
    • Tries:
      Peters,Attlee,Edwards

    • Conversions:
      Kirby

    • Penalties:
      Kirby

    36 - 0
    Fylde
  •  
    15:00
    National League Division One
    Rosslyn Park
    • Tries:
      Ellis(25), Gash(35)

    • Conversions:
      Sneddon(35)

    • Penalties:
      Sneddon(12,38,55)

    21 - 18
    Doncaster
    • Tries:
      Lewis(60), Clark(80)

    • Conversions:
      Flockhart(60)

    • Penalties:
      Flockhart(18,31)

Swalec Welsh National League Division One West

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Ammanford
    22 - 48
    Glynneath
    • Tries:
      Bow

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Builth Wl
    14 - 3
    Crymych
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Cwllfell
    • Tries:
      Andrews

    35 - 10
    Carm Ath
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Kidwelly
    25 - 11
    Whitland
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Llagnch
    • Tries:
      Banfield

    32 - 27
    Loughor
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Waunwyd
    25 - 18
    Kenfig Hil

Swalec Welsh National League Division One East

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Heol y Cyw
    12 - 6
    Ystrad Rd
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Merthyr
    • Tries:
      Baker

    45 - 5
    Gilfach G
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Nelson
    28 - 21
    Rhydyfelin
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Penallta
    26 - 27
    Rumney
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Treorchy
    10 - 27
    Bedlinog
    • Tries:
      Anthony

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Ynysybwl
    • Tries:
      Lloyd

    71 - 24
    Glamorgan Wande

This Week