Saturday 22nd March

Aviva Premiership

  •  
    14:00
    Aviva Premiership
    Sale
    • Tries:
      Cueto(8), Jones(34), Brady(40)

    • Conversions:
      Cipriani(8,40)

    19 - 6
    Northampton
    • Penalties:
      Hooley(4,25)

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Gloucester
    • Tries:
      Kalamafoni(17), Cook(27), Hudson(47), Tindall(55), May(59)

    • Conversions:
      Cook(17,27,47)

    • Penalties:
      Cook(34,42,76)

    40 - 33
    Newcastle
    • Tries:
      York(23), Mcguigan(62), Saull(67), Tait(71), Cato(80)

    • Conversions:
      Godman(23), Hodgson(62,67,80)

  •  
    15:15
    Aviva Premiership
    Saracens
    • Tries:
      Ashton(9), Kruis(26), Farrell(39), Burger(57), Bosch(79)

    • Conversions:
      Farrell(9,26,39), Hodgson(79)

    • Penalties:
      Farrell(22,33)

    39 - 17
    Harlequins
    • Tries:
      Dickson(30)

    • Conversions:
      Evans(30,42)

    • Penalties:
      Evans(20)

  •  
    17:30
    Aviva Premiership
    London Irish
    • Tries:
      Ojo(32), Hala'ufia(77)

    • Conversions:
      O'Connor(32,77)

    • Penalties:
      O'Connor(24,38), Geraghty(56)

    23 - 44
    Bath
    • Tries:
      Eastmond(35), Watson(57), Wilson(69), Garvey(80)

    • Conversions:
      Ford(57,69,80)

    • Penalties:
      Ford(20,29,43,48,51,61)

Super Rugby

  •  
    06:35
    Super Rugby - Overall Group
    Blues
    • Tries:
      Luatua(16), Moala(29), Li(31), Woodcock(64)

    • Conversions:
      Hickey(17,30,32,65)

    • Penalties:
      Hickey(7,10,28,71)

    40 - 30
    Cheetahs
    • Tries:
      Prinsloo(19), Hendricks(59), Daniller(67)

    • Conversions:
      Goosen(21), Watts(60,68)

    • Penalties:
      Goosen(4,8), Watts(40)

  •  
    08:40
    Super Rugby - Overall Group
    Brumbies
    • Tries:
      Coleman(8,61)

    • Conversions:
      White(9)

    • Penalties:
      White(38)

    25 - 15
    Stormers
    • Tries:
      Vermeulen(22), de Jongh(75)

    • Conversions:
      Grant(23)

    • Penalties:
      Grant(6)

  •  
    11:00
    Super Rugby - Overall Group
    Western Force
    • Tries:
      Hodgson(12,45)

    • Conversions:
      Ebersohn(46)

    • Penalties:
      Ebersohn(25,57)

    18 - 15
    Chiefs
    • Penalties:
      Cruden(17,31,40,61), Anscombe(43)

  •  
    15:05
    Super Rugby - Overall Group
    Lions
    23 - 20
    Reds
  •  
    17:10
    Super Rugby - Overall Group
    Bulls
    23 - 19
    Sharks

The Championship

  •  
    15:00
    The Championship
    Moseley
    • Tries:
      Robinson(6,56), Williams(75)

    • Conversions:
      Thomas(6)

    • Penalties:
      Thomas(14)

    20 - 23
    London Scottish
    • Tries:
      Bright(40,15), Best(35)

    • Conversions:
      Love(35)

    • Penalties:
      Love(80,52)

  •  
    15:00
    The Championship
    Rotherham
    • Tries:
      Preece(4), Scanlon(30), Keating(42), Roberts(53,44), Birch(56), Hislop(66)

    • Conversions:
      Socino(4,44,43), Law(66,56)

    45 - 10
    Plymouth Albion
    • Tries:
      Matavesi(48)

    • Conversions:
      Mudford(48)

    • Penalties:
      Mudford(12)

Guinness PRO12

  •  
    18:30
    Guinness PRO12
    Glasgow
    • Tries:
      Matawalu(31)

    • Penalties:
      Weir(8,21,43)

    14 - 6
    Scarlets
    • Penalties:
      Barkley(26,50)

  •  
    19:15
    Guinness PRO12
    Munster
    • Tries:
      Earls(37), Downey(55)

    • Conversions:
      Hanrahan(37,55)

    14 - 3
    Treviso
    • Penalties:
      Berquist(3)

Top 14

RBS Premiership Division One

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Edinburgh Acads
    • Tries:
      Young(31), McCarthy(54), Watson(70)

    • Conversions:
      Bonner(70)

    17 - 23
    Stirling County
    • Tries:
      Archibald(39), Gilmour(45), Hughes(59)

    • Conversions:
      Edwards(59)

    • Penalties:
      Archibald(21,28)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Gala
    • Tries:
      Sutherland(62), Weir(77), Palepoi(80)

    • Conversions:
      O'Hagan(62,77,80)

    • Penalties:
      O'Hagan(4,10,23,40)

    33 - 34
    Ayr
    • Tries:
      Gossman(7), Eddie(36), Ferguson(38,80), Curle(47)

    • Conversions:
      Russell(38,49,80)

    • Penalties:
      Russell(44)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Glasgow Hawks
    • Tries:
      Steven(73)

    • Penalties:
      Steel(6,35,44,67), Lowe(80)

    20 - 18
    Aberdeen GSFP
    • Tries:
      Mackie(30), McCall(79)

    • Conversions:
      Aloe(30)

    • Penalties:
      Aloe(9,64)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Hawick
    • Tries:
      McNeil(26), Walker(40), Davies(55), Anderson(77)

    • Conversions:
      Renwick(26,40,55,77)

    • Penalties:
      Renwick(6)

    31 - 21
    Heriots Rugby C
    • Tries:
      Turley(31), Douglas(42)

    • Conversions:
      Cameron(42)

    • Penalties:
      Wilson(8,23,50)

  •  
    15:00
    RBS Premiership Division One
    Melrose
    • Tries:
      Colbin(40), Hoyland(71)

    • Conversions:
      Helps(40,71)

    • Penalties:
      Helps(4,29,40,59)

    26 - 10
    Currie
    • Tries:
      Cox(79)

    • Conversions:
      Horne(79)

    • Penalties:
      Horne(10)

Welsh Principality Building Society Premiership

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Swansea
    • Tries:
      Williams(47), Dudley-Jones(70)

    • Conversions:
      Clement(47)

    • Penalties:
      Clement(28,51,53,43)

    24 - 10
    Newport
    • Tries:
      Attwell(31)

    • Conversions:
      O'Driscoll(31)

    • Penalties:
      O'Driscoll(65)

National League Division One

  •  
    14:00
    National League Division One
    Loughbo Stus
    • Tries:
      Fields(30), Dowsett(46), Taylor(70)

    • Conversions:
      Davis(47,71)

    • Penalties:
      Davis(40,80)

    25 - 15
    Hull Ionians
    • Tries:
      Campbell(8), Reakes(67)

    • Conversions:
      Green(24)

    • Penalties:
      Green(3)

  •  
    14:30
    National League Division One
    Doncaster
    • Tries:
      Armitage,Woodhouse,Walker

    • Conversions:
      Lennard

    • Penalties:
      Lennard

    25 - 10
    Old Albanian
    • Tries:
      Hamilton,Lombaard

  •  
    15:00
    National League Division One
    Blackheath
    • Tries:
      Winsor(12), Canty(40), Allen(76)

    • Conversions:
      Whatling(12,76)

    • Penalties:
      Whatling(61)

    22 - 18
    Henley
    • Tries:
      Payne(36), Comben(54)

    • Conversions:
      Comben(54)

    • Penalties:
      Comben(6,71)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Esher
    • Tries:
      Kench(49), O'Grady(59)

    • Conversions:
      Whelan(49)

    • Penalties:
      Whelan(7,22,27,30,54,68)

    30 - 38
    Rosslyn Park
    • Tries:
      Shires(16,71), Broughton(64), Bellamy(74), Howe(76)

    • Conversions:
      Sneddon(16,74)

    • Penalties:
      Sneddon(40,45,52)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Fylde
    • Tries:
      Brennand(31,40), Viney(46,51), Spragg(78)

    • Conversions:
      Johnson(31,40,46,51,78)

    35 - 29
    Cinderford
    • Tries:
      Britton(23), King(40), Wilcox(49,76), Baker(80)

    • Conversions:
      Wilcox(23,76)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Tynedale
    • Tries:
      Nelson(9), Illingworth(32), Smales(60), Franland(72,77)

    • Conversions:
      Beasley(9,32,60,72)

    • Penalties:
      Beasley(29)

    36 - 35
    Coventry
    • Tries:
      Oliver(5), Le Roux(14,57), Hurrell(19)

    • Conversions:
      Hopgson(14,19,57)

    • Penalties:
      Hopgson(7,11,40)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Wharfedale
    • Tries:
      Powell(21)

    • Conversions:
      Barrett(21)

    • Penalties:
      Barrett(3,39)

    13 - 37
    Blaydon
    • Tries:
      Penny(12,52), Wearmouth(33), Grimes(45), Bailey(60)

    • Conversions:
      Baggett(33,53,60)

    • Penalties:
      Baggett(8,25)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Worthing
    • Tries:
      Richards(13), Burns(17,37), Chisholm(48)

    • Conversions:
      Govett(13,17,37,48)

    28 - 36
    Richmond
    • Tries:
      Kirby(10), Attlee(21,71), Peters(43), Alexander(45), Thompson(51)

    • Conversions:
      Kirby(43,51,71)

A I B League Division One

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Blackrock Colle
    • Tries:
      Scott Lennon,Carroll,Marsh,Rowan

    • Conversions:
      Keogh

    • Penalties:
      Keogh

    37 - 27
    Malone
    • Tries:
      Alcorn,Malcolm,Millar,Ferguson

    • Conversions:
      McKinney

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Corinthians
    • Tries:
      Byrne,Panter

    • Conversions:
      Gormley

    12 - 8
    UL Bohemians
    • Tries:
      Airey

    • Penalties:
      Bouke

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Dublin University
    • Tries:
      Fromm,Dargan,Dilger,kearns

    • Conversions:
      Windsor

    31 - 10
    Belfast Harlequ
    • Tries:
      Glover

    • Conversions:
      Cambridge

    • Penalties:
      Cambridge

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Dungannon
    • Tries:
      McCartney

    • Conversions:
      Finlay

    • Penalties:
      Finlay

    10 - 38
    Buccaneers
    • Tries:
      Kiripati,MacAuley,Layden,Boland

    • Conversions:
      Carty

    • Penalties:
      Carty

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Shannon
    • Tries:
      Murphy

    5 - 24
    Terenure Colleg
    • Tries:
      McCoy,Hanly,Duke

    • Conversions:
      O'Neill

    • Penalties:
      O'Neill

Swalec Welsh National League Division One East

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Bedlinog
    20 - 30
    Heol y Cyw
    • Tries:
      Beasant

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Glamorgan Wande
    • Tries:
      Al-Azzawi

    29 - 13
    Gilfach Goch
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Rumney
    22 - 14
    Nelson
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Ynysybwl
    • Tries:
      Davies

    48 - 28
    Treorchy
    • Tries:
      Adams(4,,,)

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Ystrad Rhondda
    26 - 14
    Penallta

Swalec Welsh National League Division One West

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Carmarthen Ath
    16 - 20
    Waunarlwydd
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Crymych
    21 - 13
    Kidwelly
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Kenfig Hill
    • Tries:
      Hopkins

    67 - 15
    Ammanford
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Whitland
    • Tries:
      Banfield

    31 - 5
    Cwmllynfell

This Week