Saturday 12th April

Aviva Premiership

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Leicester
    • Tries:
      Tuilagi(18,47), Goneva(40), Mele(77)

    • Conversions:
      Williams(18,40)

    • Penalties:
      Williams(64)

    27 - 15
    Wasps
    • Tries:
      Thompson(27), Bell(71)

    • Conversions:
      Goode(27)

    • Penalties:
      Goode(3)

  •  
    15:00
    Aviva Premiership
    Worcester
    • Tries:
      Pennell(32), Lemi(35,64), Creevy(54)

    • Conversions:
      Lamb(35,54)

    • Penalties:
      Lamb(15,45,78)

    33 - 38
    Exeter
    • Tries:
      Lewis(12), Hill(20), Steenson (27), Yeandle(40,47)

    • Conversions:
      Steenson (12,20,27,40,47)

    • Penalties:
      Steenson (60)

  •  
    15:15
    Aviva Premiership
    Gloucester
    • Tries:
      Trinder(71)

    • Penalties:
      Twelvetrees(5,25,29,68)

    17 - 18
    Bath
    • Tries:
      Hooper(55), Penalty(79)

    • Conversions:
      Ford(79)

    • Penalties:
      Ford(13,36)

Super Rugby

  •  
    08:35
    Super Rugby - Overall Group
    Chiefs
    22 - 16
    Rebels
  •  
    10:40
    Super Rugby - Overall Group
    Western Force
    28 - 16
    Waratahs
  •  
    16:05
    Super Rugby - Overall Group
    Cheetahs
    31 - 52
    Crusaders
  •  
    18:10
    Super Rugby - Overall Group
    Lions
    12 - 25
    Sharks

The Championship

  •  
    14:00
    The Championship
    London Welsh
    • Tries:
      Ajuwa(19), Keats(33), Quill(45,51), Corker(48), L'Estrange(65)

    • Conversions:
      Davies(19,33,45,48,51), L'Estrange(65)

    • Penalties:
      Davies(6)

    45 - 7
    Jersey
    • Tries:
      Locke(9)

    • Conversions:
      Penberthy(9)

  •  
    15:00
    The Championship
    Ealing
    • Tries:
      Chesters(5), Mclean-Dents(22), Henderson(40,45)

    • Conversions:
      Ward(5,22,40,45)

    • Penalties:
      Ward(63)

    • Drop Goals:
      Ward(71), Thompson(74)

    37 - 35
    Nottingham
    • Tries:
      Munroe(1), Cobden(47), Calladine(75), Lee-Everton(79)

    • Conversions:
      Jarvis(1,47,75)

    • Penalties:
      Jarvis(9,17,49)

  •  
    17:05
    The Championship
    Moseley
    • Tries:
      Williams(37), Robinson(69), Warren(76)

    • Conversions:
      Thomas(37,69,76)

    • Penalties:
      Thomas(47)

    24 - 33
    Bristol
    • Tries:
      short(4,20), Wallace(8), Sorenson(14), Hughes(49)

    • Conversions:
      Robinson(8,14,20,49)

Guinness PRO12

  •  
    18:00
    Guinness PRO12
    Treviso
    • Tries:
      Nitoglia(22), McLean(45), Campagnaro(51), Vosawai(61), Muccignat(66)

    • Conversions:
      Berquist(22,46,62,67)

    • Penalties:
      Berquist(17,28,31,37)

    45 - 27
    Dragons
    • Tries:
      Screech(57), Wardle(62), Hill(71)

    • Conversions:
      Tovey(57,64,71)

    • Penalties:
      Tovey(11,21)

  •  
    18:30
    Guinness PRO12
    Munster
    • Tries:
      Stander(18)

    5 - 22
    Glasgow
    • Tries:
      Gray(4), Maitland(25), Strauss(36)

    • Conversions:
      Weir(4,36)

    • Penalties:
      Weir(9)

  •  
    18:30
    Guinness PRO12
    Scarlets
    • Tries:
      Williams(43), Owens(53)

    • Conversions:
      Priestland(43)

    • Penalties:
      Priestland(2,9,37,58,69)

    27 - 20
    Zebre
    • Tries:
      Vunisa(27), Toniolatti(34), Garcia(65)

    • Conversions:
      Iannone(65)

    • Penalties:
      Garcia(15)

Top 14

Welsh Principality Building Society Premiership

  •  
    14:30
    Welsh Principality Building Society Premiership
    Carmarthen Quins
    • Tries:
      Davies(17), Williams(24)

    • Conversions:
      Evans(24)

    • Penalties:
      Evans(5,36,66)

    21 - 14
    Llanelli
    • Tries:
      Lewis(40), James(56)

    • Conversions:
      Jones(40,56)

National League Division One

  •  
    14:30
    National League Division One
    Blaydon
    • Tries:
      Wearmouth(53), Bate(70)

    • Conversions:
      Baggett(54)

    • Penalties:
      Baggett(14)

    15 - 14
    Fylde
    • Tries:
      Brennand(35), McGinnis(41)

    • Conversions:
      Johnson(35,41)

  •  
    14:30
    National League Division One
    Cinderford
    • Tries:
      Davis(9,55), Adams(22), Bulumakau(46), Bozzard(68)

    • Conversions:
      Wilcox(55,68)

    • Penalties:
      Wilcox(6)

    32 - 46
    Esher
    • Tries:
      Millard(13,44), O'Grady(18), Wilson(31), McFarlane(39), Daniels(49,72)

    • Conversions:
      Daniels(13,18,39,72)

    • Penalties:
      Daniels(64)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Coventry
    • Tries:
      Hurrell(40)

    • Penalties:
      Hopgson(3,23,42,47)

    17 - 18
    Doncaster
    • Tries:
      List(20), Davies(68)

    • Conversions:
      Flockhart(80)

    • Penalties:
      Flockhart(17)

    • Drop Goals:
      Lennard(60)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Henley
    • Tries:
      Newman(18), Wells(28), Hagget(75)

    • Conversions:
      Comben(28,75)

    • Penalties:
      Comben(64)

    22 - 11
    Loughbo Stus
    • Tries:
      Messum(42)

    • Penalties:
      Katz(5), Surman(45)

  •  
    15:00
    National League Division One
    Hull Ionians
    • Tries:
      Torkington,Hague

    • Conversions:
      Green

    12 - 60
    Rosslyn Park
    • Tries:
      Sneddon,Baldwin,Shires,Howe,Broadbent,Lundberg,Vincent

    • Conversions:
      Sneddon

  •  
    15:00
    National League Division One
    Old Albanian
    • Tries:
      Allan,Gregg,Johnson

    • Conversions:
      Rayner

    • Penalties:
      Rayner

    • Drop Goals:
      Rayner

    33 - 20
    Worthing
    • Tries:
      Maslen,Perkins

    • Conversions:
      Dudley

    • Penalties:
      Govett

  •  
    15:00
    National League Division One
    Richmond
    • Tries:
      Davies,Phipps,Keville,Alexander,Parkinson,Browne

    • Conversions:
      Grimoldby

    • Penalties:
      Grimoldby

    49 - 21
    Tynedale
    • Tries:
      Young,Harrison

    • Conversions:
      Beasley

  •  
    15:00
    National League Division One
    Wharfedale
    • Tries:
      Cole(3), Peters(32,49)

    • Conversions:
      Barrett(3,32)

    19 - 24
    Blackheath
    • Tries:
      Catt(20), Burchan(40), Winsor(59), Hardy(59)

    • Conversions:
      Whatling(20,40)

Swalec Welsh National League Division One East

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Bedlinog
    • Tries:
      Anthony

    35 - 17
    Glamorgan Wande
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Heol y Cyw
    • Tries:
      Beasant

    35 - 23
    Rhydyfelin
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Treorchy
    • Tries:
      Adams

    29 - 42
    Rumney
    • Tries:
      Abdul

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One East
    Ynysybwl
    17 - 11
    Ystrad Rhondda

A I B League Division One

  •  
    13:00
    A I B League Division One - Section B
    Shannon
    • Tries:
      Bennett

    • Conversions:
      Guerin

    7 - 27
    Malone
    • Tries:
      Henderson,Alcorn,Joyce

    • Conversions:
      Brown,Pentland

    • Penalties:
      Brown

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Blackrock Colle
    • Tries:
      Byrne,Scott Lennon

    • Conversions:
      Keogh

    12 - 26
    Dublin University
    • Tries:
      Costigan,Halpin,Du Toit,Scott

    • Penalties:
      kearns

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Buccaneers
    • Tries:
      Carty,Kiripati,Layden

    • Conversions:
      Carty

    24 - 23
    UL Bohemians
    • Tries:
      Moroney,O'Donoghue,Bouke

    • Conversions:
      Airey

    • Penalties:
      Airey

    • Drop Goals:
      Airey

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Corinthians
    • Conversions:
      O'Hagan

    • Penalties:
      O'Hagan

    13 - 21
    Belfast Harlequ
    • Tries:
      Scholes,Stewart

    • Conversions:
      Strang

    • Penalties:
      Strang

  •  
    14:30
    A I B League Division One - Section B
    Dungannon
    • Tries:
      Sinnamon

    • Conversions:
      Nelson

    • Penalties:
      Nelson

    10 - 44
    Terenure Colleg
    • Tries:
      Kelly,O'Neill,McCoy,Dunlop,Bollard,Moore

    • Conversions:
      O'Neill

Swalec Welsh National League Division One West

  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Builth Wells
    29 - 10
    Carmarthen Ath
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Crymych
    18 - 22
    Loughor
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Kidwelly
    34 - 7
    Kenfig Hill
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Llangennech
    22 - 22
    Whitland
  •  
    14:30
    Swalec Welsh National League Division One West
    Waunarlwydd
    • Tries:
      Bedley

    50 - 19
    Ammanford

This Week