Taekwondo

Last Updated: 20/08/08 6:12pm

  • Share:

Men's 58kg Gold Medal Contest:

Match 3: Guillermo Perez (Mex) bt Yulis Gabriel Mercedes (Dom) By superiority (1-1)

58kg Bronze Medal:

Match 1: Rohullah Nikpai (Afg) bt Juan Antonio Ramos (Spa) by Pts (4-1)

Match 2: Mu-Yen Chu (Tpe) bt Chutchawal Khawlaor (Tha) by Pts (4-2)

58kg Repechage Semi-final Summary:

Match 2: Rohullah Nikpai (Afg) bt Michael Harvey (Gbr) by Pts (2-1)

Match 3: Mu-Yen Chu (Tpe) bt Pedro Povoa (Por) by Pts (1-(-1))

58kg Semi-final Summary:

Match 1: Guillermo Perez (Mex) bt Chutchawal Khawlaor (Tha) by Pts (3-1)

Match 2: Yulis Gabriel Mercedes (Dom) bt Juan Antonio Ramos (Spa) by Pts (3-2)

58kg Quarter-finals:

Match 1: Guillermo Perez (Mex) bt Rohullah Nikpai (Afg) by Pts (2-1)

Match 2: Chutchawal Khawlaor (Tha) bt Ryan Carneli (Aus) by Pts (2-0)

Match 3: Yulis Gabriel Mercedes (Dom) bt Mu-Yen Chu (Tpe) by Pts (3-2)

Match 4: Juan Antonio Ramos (Spa) bt Marcio Ferreira (Bra) by Pts (3-2)

58kg Preliminary Round of 16:

Match 1: Guillermo Perez (Mex) bt Michael Harvey (Gbr) Point Gap (3-2)

Match 2: Rohullah Nikpai (Afg) bt Levent Tuncat (Ger) by Pts (4-3)

Match 3: Chutchawal Khawlaor (Tha) bt M A Jean Moloise Ogoudjobi (Ben) by Pts (4-2)

Match 4: Ryan Carneli (Aus) bt Tshomlee Go (Phi) by Pts (1-0)

Match 5: Mu-Yen Chu (Tpe) bt Dickson Wamwiri (Ken) Point Gap (7-0)

Match 6: Yulis Gabriel Mercedes (Dom) bt Pedro Povoa (Por) by Pts (3-0)

Match 7: Juan Antonio Ramos (Spa) bt Alfonso Martinez (Blz) by Pts (2-1)

Match 8: Marcio Ferreira (Bra) bt Reza Naderian (Irn) by Pts (2-1)

Women's

49kg Gold Medal Contest:

Match 3: Wu Jingyu (Chn) bt Buttree Puedpong (Tha) by Pts (1-(-1))

49kg Bronze Medal:

Match 1: Dalia Contreras Rivero (Ven) bt Mildred Alango (Ken) by Pts (1-0)

Match 2: Daynellis Montejo (Cub) bt Shu-Chun Yang (Tpe) by Pts (3-2)

49kg Repechage Semi-final Summary:

Match 2: Mildred Alango (Ken) bt Hanna Zajc (Swe) By superiority (2-2)

Match 3: Daynellis Montejo (Cub) bt Thi Ngoc Truc Tran (Vie) by Pts (4-0)

49kg Semi-final Summary:

Match 1: Wu Jingyu (Chn) bt Shu-Chun Yang (Tpe) by Pts (4-1)

Match 2: Buttree Puedpong (Tha) bt Dalia Contreras Rivero (Ven) By superiority (2-2)

49kg Quarter-finals:

Match 1: Shu-Chun Yang (Tpe) bt Sara Khosh Jamal (Irn) by Pts (2-0)

Match 2: Wu Jingyu (Chn) bt Hanna Zajc (Swe) Point Gap (8-1)

Match 3: Dalia Contreras Rivero (Ven) bt Charlotte Craig (USA) by Pts (3-2)

Match 4: Buttree Puedpong (Tha) bt Thi Ngoc Truc Tran (Vie) by Pts (2-1)

49kg Round 1 Summary:

Match 1: Shu-Chun Yang (Tpe) bt Gladys Mora (Col) by Pts (0-(-1))

Match 2: Sara Khosh Jamal (Irn) bt Ghizlane Toudali (Mor) by Pts (5-0)

Match 3: Wu Jingyu (Chn) bt Mildred Alango (Ken) Point Gap (7-0)

Match 4: Hanna Zajc (Swe) bt Ivett Gonda (Can) by Pts (2-0)

Match 5: Dalia Contreras Rivero (Ven) bt Sumeyye Gulec (Ger) by Pts (4-2)

Match 6: Charlotte Craig (USA) bt Manuela Bezzola (Swi) by Pts (4-0)

Match 7: Thi Ngoc Truc Tran (Vie) bt Theresa Tona (PNG) by Pts (5-0)

Match 8: Buttree Puedpong (Tha) bt Daynellis Montejo (Cub) by Pts (1-0)

  • Share:

Most Popular

Features

Question time

Question time

See what happened when Jessica Ennis-Hill competed in a sports quiz with a difference on Game Changers.

'Amazing experience'

'Amazing experience'

Sam Oldham says his childhood dreams came true when he won a medal at the London 2012 Olympics.

Javelin masterclass

Javelin masterclass

Olympic champion Jessica Ennis-Hill gave a javelin masterclass on this week's Game Changers.