World Cup 2014: Full fixture schedule for finals in Brazil

Fuleco and Bebeto: At Friday's draw

Loading Market ...

Football Betting

Up To £30 Free Matched Bet

We bring you the group-stage fixture schedule for the 2014 World Cup in Brazil.

Following Friday's draw in Salvador, Sky Sports brings you the full fixture schedule for the 2014 FIFA World Cup finals in Brazil, from the opener at the Arena de Sao Paulo on Thursday 12 June to the final in the Maracana in Rio on Sunday 13 July (kick-offs are UK times, BST).

GROUP A: BRAZIL, CAMEROON, MEXICO, CROATIA

Luiz Scolari: Hosts Brazil head Group A

Thursday, June 12: Brazil v Croatia in Sao Paulo at 2100

Friday, June 13: Mexico v Cameroon in Natal at 1700

Tuesday, June 17: Brazil v Mexico in Fortaleza at 2000

Wednesday, June 18: Cameroon v Croatia in Manaus at 2000

Monday, June 23: Cameroon v Brazil in Brasilia at 2100

Monday, June 23: Croatia v Mexico in Recife at 2100

GROUP B: SPAIN, CHILE, AUSTRALIA, HOLLAND

Defending Champions: Spain are in Group B

Friday, June 13: Spain v Holland in Salvador at 2000

Friday, June 13: Chile v Australia in Cuiaba at 2300

Wednesday, June 18: Spain v Chile in Rio at 2300

Wednesday, June 18: Australia v Holland in Porto Alegre at 1700

Monday, June 23: Australia v Spain in Curitiba at 1700

Monday, June 23: Holland v Chile in Sao Paulo at 1700

GROUP C: COLOMBIA, IVORY COAST, JAPAN, GREECE

Colombia: Drawn at the head of Group C

Saturday, June 14: Colombia v Greece in Belo Horizonte at 1700

Saturday, June 14: Ivory Coast v Japan in Recife at 2300

Thursday, June 19: Colombia v Ivory Coast in Brasilia at 1700

Thursday, June 19: Japan v Greece in Natal at 2300

Tuesday, June 24: Japan v Colombia in Cuiaba at 2100

Tuesday, June 24: Greece v Ivory Coast in Fortaleza at 2100

GROUP D: URUGUAY, ITALY, COSTA RICA, ENGLAND

Roy Hodgson: England face a testing Group D

Saturday, June 14: Uruguay v Costa Rica in Fortaleza at 2000

Sunday, June 15: England v Italy in Manaus at 0200

Thursday, June 19: Uruguay v England in Sao Paulo at 2000

Friday, June 20: Italy v Costa Rica in Recife at 1700

Tuesday, June 24: Italy v Uruguay in Natal at 1700

Tuesday, June 24: Costa Rica v England in Belo Horizonte at 1700

GROUP E: SWITZERLAND, ECUADOR, HONDURAS, FRANCE

Gokhan Inler: Leads Switzerland in Group E

Sunday, June 15: Switzerland v Ecuador in Brasilia at 1700

Sunday, June 15: France v Honduras in Porto Alegre at 2000

Friday, June 20: Switzerland v France in Salvador at 2000

Friday, June 20: Honduras v Ecuador in Curitiba at 2300

Wednesday, June 25: Honduras v Switzerland in Manaus at 2100

Wednesday, June 25: Ecuador v France in Rio at 2100

GROUP F: ARGENTINA, NIGERIA, IRAN, BOSNIA-HERZEGOVINA

Lionel Messi: Helps Argentina in Group F

Sunday, June 15: Argentina v Bosnia-Herzegovina in Rio at 2300

Monday, June 16: Iran v Nigeria in Curitiba at 2000

Saturday, June 21: Argentina v Iran in Belo Horizonte at 1700

Saturday, June 21: Nigeria v Bosnia-Herzegovina in Cuiaba at 2300

Wednesday, June 25: Nigeria v Argentina in Porto Alegre at 1700

Wednesday, June 25: Bosnia-Herzegovina v Iran in Salvador at 1700

GROUP G: GERMANY, GHANA, UNITED STATES, PORTUGAL

Jurgen Klinsmann: Faces native Germany with USA in Group G

Monday, June 16: Germany v Portugal in Salvador at 1700

Monday, June 16: Ghana v United States in Natal at 2300

Saturday, June 21: Germany v Ghana in Fortaleza at 2000

Sunday, June 22: United States v Portugal in Manaus at 2000

Thursday, June 26: United States v Germany in Recife at 1700

Thursday, June 26: Portugal v Ghana in Brasilia at 1700

GROUP H: BELGIUM, ALGERIA, SOUTH KOREA, RUSSIA

Eden Hazard: With Belgium in Group H

Tuesday, June 17: Belgium v Algeria in Belo Horizonte at 1700

Tuesday, June 17: Russia v South Korea in Cuiaba at 2300

Sunday, June 22: Belgium v Russia in Rio at 2300

Sunday, June 22: South Korea v Algeria in Porto Alegre at 1700

Thursday, June 26: South Korea v Belgium in Sao Paulo at 2100

Thursday, June 26: Algeria v Russia in Curitiba at 2100


LAST 16

Saturday, June 28: Match 49 - Winner A v Runner-up B in Belo Horizonte at 1700

Saturday, June 28: Match 50 - Winner C v Runner-up D in Rio at 2100

Sunday, June 29: Match 51 - Winner B v Runner-up A in Fortaleza at 1700

Sunday, June 29: Match 52 - Winner D v Runner-up C in Recife at 2100

Monday, June 30: Match 53 - Winner E v Runner-up F in Brasilia at 1700

Monday, June 30: Match 54 - Winner G v Runner-up H in Porto Alegre at 2100

Tuesday, July 1: Match 55 - Winner F v Runner-up E in Sao Paulo at 1700

Tuesday, July 1: Match 56 - Winner H v Runner-up G in Salvador at 2100

QUARTER-FINALS

Friday, July 4: Match 57 - Winner Match 49 v Winner Match 50 in Fortaleza at 2100

Friday, July 4: Match 58 - Winner Match 53 v Winner Match 54 in Rio at 1700

Saturday, July 5: Match 59 - Winner Match 51 v Winner Match 52 in Salvador at 2100

Saturday, July 5: Match 60 - Winner Match 55 v Winner Match 56 in Brasilia at 1700

SEMI-FINALS

The fate of the ultimate prize will be decided on July 13

Tuesday, July 8: Winner QF1 v Winner QF2 in Belo Horizonte at 2100

Wednesday, July 9: Winner QF3 v Winner QF4 in Sao Paulo at 2100

THIRD-PLACE PLAY-OFF

Saturday, July 12 in Brasilia at 2100

FINAL

Sunday, July 13 in Rio de Janeiro at 2000

All times are listed as British Summer Time.