Tour de Romandie: Chris Froome and Mark Cavendish build towards Tour

Last Updated: 28/04/13 5:47pm

  • Share:
Chris Froome will look to succeed Sir Bradley Wiggins as Tour de Romandie champion

Chris Froome will look to succeed Sir Bradley Wiggins as Tour de Romandie champion

Chris Froome will look to further cement his status as a favourite for the Tour de France by challenging for victory at this week's Tour de Romandie (April 23-28).

The six-day stage race in Switzerland is traditionally a key warm-up to cycling's summer showpiece and was won by Sir Bradley Wiggins 12 months ago ahead of his historic triumph in Paris.

Froome will look to follow in his footsteps and build on his victories in the Tour of Oman and Criterium International earlier in the year.

Mark Cavendish is building up to the Tour

He is the only one of the favourites for victory at the Tour to have headed to Switzerland, but will still face stiff competition from the like of Garmin-Sharp duo Andrew Talansky and Ryder Hesjedal, Saxo-Tinkoff's Roman Kreuziger and Movistar's Alejandro Valverde.

Mark Cavendish will also be on the start line as he looks to add to the eight wins he has to his name already this season and continue his own preparations for the Tour.

Sky Sports will bring you live coverage of each stage of the race, as well as evening highlights shows.

Stages

Prologue: Tuesday, April 23, La Chable to Bruson - 7.45km - Map and profile | report

Chris Froome won the prologue

Result and general classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 13:15
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +6secs
3 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard, +13
4 Richie Porte (Aus) Team Sky, +15
5 Rui Costa (Por) Movistar, +16
6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ, +17
7 Stef Clement (Ned) Blanco, same time
8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, +st
9 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, +st
10 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +18

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 2 from 3pm-4.30pm. Highlights on Sky Sports 4 from 9pm-10.30pm

Stage 1: Wednesday, April 24, Saint-Maurice to Renens/Ouest Lausannois, 176.4km - Map and profile | Report

Result

Gianni Meersman won stage one

1 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step, 4:29:03
2 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Leopard, same time
3 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida, st
4 Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano, st
5 Kevin Reza (Fra) Europcar, st
6 Francesco Gavazzi (Ita) Astana, st
7 Matthew Goss (Aus) Orica-GreenEDGE, st
8 Rui Costa (Por) Movistar, st
9 Gaeten Bille (Bel) Lotto-Belisol, st
10 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM, st

General classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 4:42:24
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +6secs
3 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard, +13
4 Richie Porte (Aus) Team Sky, +15
5 Rui Costa (Por) Movistar, +16
6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ, 17
7 Stef Clement (Ned) Blanco, same time
8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, st
9 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, st
10 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +18

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 2 from 3pm-4.30pm. Highlights on Sky Sports 4 from 9pm-10.30pm

Stage 2: Thursday, April 25, Prilly/Ouest Lausannois to Granges, 190.3km - Map and profile | Report

Result

Ramunas Navardauskas won stage two

1 Ramunas Navardauskas (Lit) Garmin-Sharp, 4:51.49
2 Enrico Gasparotto (Ita) Astana, same time
3 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step, st
Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano, st
5 Dominic Nerz (Ger) BMC Racing, st
6 Francesco Gavazzi (Ita) Astana, st
7 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Leopard, st
8 Stef Clement (Ned) Blanco, st
9 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEDGE, st
10 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida), st

General classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 9:34.13
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +6secs
3 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard), +13
4 Richie Porte (Aus) Team Sky, +15
5 Rui Costa (Por) Movistar, +16
6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ, +17
7 Stef Clement (Ned) Blanco, +18
8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, same time
9 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, st
10 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 2 from 3pm-4.30pm. Highlights on Sky Sports 4 from 10pm-11.30pm

Stage 3: Friday, April 26 - Payerne to Payerne - 181km - Map and profile | Report

Result

Meersman took his second win on stage three

1 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step, 4:19:03
2Francesco Gavazzi (Ita) Astana, same time
3 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEDGE, st
4 Luka Mezgec (Slo) Argos-Shimano, st
5 Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel-Euskadi, st
6 Danilo Wyss (Swi) BMC, st
7 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale, st
8 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida, st
9 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Argos-Shimano, st
10 Xavier Florencio (Spa) Katusha, st

General classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 13:53:16
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +6secs
3 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step), +9
4 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard, +13
5 Richie Porte (Aus) Team Sky, +15
6 Rui Costa (Por) Movistar, +16
7 Thibaut Pinot (Fra) FDJ, +17
8 Stef Clement (Ned) Blanco, same time
9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, st
10 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, st

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 2 from 3pm-4.30pm. Highlights on Sky Sports 3 from 10.15pm-11.45pm

Stage 4: Saturday, April 27 -Marly to Les Diablerets - 188.5km - Map and profile | Report

Result

Simon Spilak edged out Chris Froome on stage four

1 Simon Spilak (Slo) Katusha, 5:10:00
2 Chris Froome (GB) Team Sky, same time
3 Rui Costa (Por) Movistar, +1:03
4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, st
5 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st
6 Carlos Betancur (Col) Ag2r-La Mondiale, st
7 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling, st
8 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
9 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard, st
10 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi, st

General classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 19:03:10
2 Simon Spilak (Slo) Katusha, +47secs
3 Rui Costa (Por) Movistar, +1:21
4 Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack-Leopard, +1:22
5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ, +1:26
6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, st
7 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, st
8 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +1:27
9 Carlos Betancur (Col) Ag2r-La Mondiale, +1:28
10 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling, +1:43

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 2 from 3pm-4.30pm

Stage 5: Sunday, April 28 - Geneva to Geneva - 18.6km individual time trial - Map and profile | Report

Result

Chris Froome claimed overall victory

1 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step, 21:07
2 Adriano Malori (Ita) Lampre-Merida, +16secs
3 Chris Froome (GB) Team Sky, +34
4 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +36
5 Simon Spilak (Slo) Katusha, +41
6 Stef Clement (Ned) Blanco, +50
7 Richie Porte (Aus) Team Sky, +52
8 Mads Christensen (Den) Saxo-Tinkoff, +55
Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp, +56
10 Tobias Ludvigsson (Swe) Argos-Shimano, +1:01

Final general classification

1 Chris Froome (GB) Team Sky, 19:24:51
2 Simon Spilak (Slo) Katusha, +54secs
3 Rui Costa (Por) Movistar, +1:49
4 Tom Danielson (USA) Garmin-Sharp, +1:54
5 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +2:03
6 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, +2:14
7 Jurgen van den Broeck (Bel) Lotto-Belisol, +2:16
8 Richie Porte (Aus) Team Sky, +2:31
9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar, +2:32
10 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling, +2:41

TV coverage: Live coverage on Sky Sports 3 red button from 12.30pm-2pm

Teams and riders

Ag2r-La Mondiale: Julien Berard (Fra), Carlos Betancur (Col), Maxime Bouet (Fra), Hubert Dupont (Fra), John Gadret (Fra), Matteo Montaguti (Ita), Rinaldo Nocentini (Ita), Jean Christophe Peraud (Fra).

Argos-Shimano: Tom Dumoulin (Ned), Johannes Frohlinger (Ger), Patrick Gretsch (Ger), Reinhardt Janse van Rensburg (RSA), Tobias Ludvigsson (Swe), Luka Mezgec (Slo), Georg Preidler (Aut), Matthieu Sprick (Fra).

Astana: Janez Brajkovic (Slo), Alexsandr Dyachenko (Kaz), Enrico Gasparotto (Ita), Francesco Gavazzi (Ita), Andriy Grivko (Ukr), Dmitriy Gruzdev (Kaz), Egor Silin (Rus), Andrey Zeits (Kaz).

Blanco: Joack Bobridge (Aus), Stef Clement (Ned), Juan Manuel Garate (Spa), Robert Gesink (Ned), Marc Goos (Ned), Wilco Kelderman (Ned), Steven Kruijswijk (Ned), Bram Tankin (Ned).

BMC: Brent Bookwalter (USA), Marcus Burghardt (Ger), Mathias Frank (Swi), Steve Morabito (Swi), Dominik Nerz (Ger), Taylor Phinney (USA), Marco Pinotti (Ita), Danilo Wyss (Swi).

Roman Kreuziger is a former winner

Cannondale: Ivan Basso (Ita), Tiziano All'Antonia (Ita), Alessandro de Marchi (Ita), Paolo Longo Borghini (Ita), Alan Marangoni (Ita), Fabio Sabatini (Ita), Cayetano Sarmiento (Col), Elia Viviani (Ita).

Europcar: Yukiya Arashiro (Jap), Anthony Charteau (Fra), Cyril Gautier (Fra), Christophe Kern (Fra), Kevin Reza (Fra), Pierre Rolladn (Fra), David Veilleux (Can).

Euskaltel-Euskadi: Igor Anton (Spa), Mikel Astarloza (Spa), Pello Bilbao (Spa), Garikoitz Bravo (Spa), Mikel Landa (Spa), Juan Jose Lobato del Valle (Spa), Adrian Saez (Spa), Romain Sicard (Fra).

FDJ: Pierrick Fedrigo (Fra), Alexandre Geniez (Fra), Laurent Mangel (Fra), Francis Mourey (Fra), Cedric Pineau (Fra), Thibaut Pinot (Fra), Jeremy Roy (Fra), Arthur Vichot (Fra).

Garmin-Sharp: Tom Danielson (USA), Rohan Dennis (Aus), Ryder Hesjedal (Can), Lachlan Morton (Aus), Ramunas Navardauskas (Lit), Peter Stetina (USA), Andrew Talansky (USA), Christian Vande Velde (USA).

IAM Cycling: Matthias Brandle (Aut), Remi Cusin (Fra), Jonathan Fumeaux (Swi), Reto Hollenstein (Swi), Gustav Larsson (Swe), Sebastien Reichenbach (Swi), Johann Tschopp (Swi), Marcel Wyss (Swi).

Katusha: Pavel Brutt (Rus), Xavier Florencio (Spa), Vladimir Gusev (Rus), Petr Ignatenko (Rus), Dmitriy Kozontchuk (Rus), Aleksandr Kuschynski (Rus), Daniel Moreno (Spa), Simon Spilak (Slo).

Lampre-Merida: Kristijan Durasek (Cro), Adriano Malori (Ita), Jose Serpa (Col), Manuele Mori (Ita), Damiano Cunego (Ita), Matteo Bono (Ita), Roberto Ferrari (Ita), Simone Stortoni.

Lotto-Belisol: Gaetan Bille (Bel), Brian Bulgac (Ned), Francis de Greef (Bel), Kenny de Haes (Bel), Jurgen van de Walle (Bel), Jurgen van den Broeck (Bel), Dennis Vanendert (Bel), Frederik Willems (Bel).

Movistar: Andrey Amador (Cos), Jonathan Castroviejo (Spa), Juan Jose Cobo (Spa), Rui Costa (Por), Benat Inxausti (Spa), Vladimir Karpets (Rus), Ruben Plaza (Spa), Alejandro Valverde (Spa), Francisco Ventoso (Spa).

Omega Pharma - Quick-Step: Gianluca Brambilla (Ita), Mark Cavendish (GB), Kevin de Weert (Bel), Bert Grabsch (Ger), Tony Martin (Ger), Gianni Meersman (Bel), Kristof Vandewalle (Bel), Peter Velits (Svk), Julien Vermote (Bel).

Ryder Hesjedal may fancy his chances

Orica-GreenEDGE: Michael Albasini (Swi), Luke Durbridge (Aus), Matthew Goss (Aus), Brett Lancaster (Aus), Michael Matthews (Aus), Travis Meyer (Aus), Wesley Sulzberger (Aus), Svein Tuft (Can).

RadioShack-Leopard: George Bennett (NZ), Robert Kiserlovski (Cro), Tiago Machado (Por), Giacomo Nizzolo (Ita), Gregory Rast (Swi), Thomas Rohregger (Aut), Nelson Santos (Por), Jesse Sergent (NZ).

Saxo-Tinkoff: Manuele Boaro (Ita), Mads Christensen (Den), Roman Kreuziger (Cze), Rafael Majka (Pol), Benjamin Noval (Spa), Evgeni Petrov (Rus), Chris Anker Sorensen (Den), Oliver Zaugg (Swi).

Team Sky: Josh Edmondson (GB), Chris Froome (GB), Pete Kennaugh (GB), Vasil Kiryienka (Blr), David Lopez (Spa), Richie Porte (GB), Gabriel Rasch (Nor), Chris Sutton (Aus).

Vacansoleil-DCM: Grega Bole (Slo), Thomas de Gendt (Bel), Johnny Hoogerland (Ned), Sergey Lagutin (Uzb), Tomasz Marczynski (Pol), Wout Poels (Ned), Jose Rujano (Ven), Lieuwe Westra (Ned).

  • Share:

Related

Most Popular

Features

French fancy?

French fancy?

Lia Hervey blogs on Chris Froome's reaction to the 2015 Tour de France route being revealed.

Britain leads the way

Britain leads the way

Dutch ace Marianne Vos says Britain is playing a leading role in promoting women’s cycling.

Bizarre Astana

Bizarre Astana

Orla Chennaoui blogs on a strange exchange with the embattled Kazakh team Astana.