Paris-Nice: New champion set to be crowned at prestigious 'Race to the Sun'

Last Updated: 10/03/13 5:33pm

  • Share:
The 'Race to the Sun' is the biggest event of the season so far

The 'Race to the Sun' is the biggest event of the season so far

A new champion will be crowned at one of the most prestigious races on the cycling calendar as France plays host to the 71st edition of Paris-Nice.

Last year's winner, Sir Bradley Wiggins, is among the grand tour contenders who have opted to skip the 'Race to the Sun' in 2013 in order to tailor their preparations for the Giro d'Italia and Tour de France elsewhere.

But rather that diminish the event, that will merely throw the doors open for less-celebrated names such as Tejay van Garderen and 2012 runner-up Lieuwe Westra to add a major stage-race victory to their palmares.

Bradley Wiggins will not be back to defend his title

The race, the second on the 2013 UCI WorldTour, will be played out over eight days, with an opening prologue and concluding individual time trial bookending six road stages that include opportunities for sprinters, climbers and rouleurs alike.

Intermediate sprints will offer three, two and one point to the first three riders over the line, while points also go to the first 20 riders to finish the stage, with 25 points going to the winner, 22 to second place and 20 to third.

There are also bonus seconds on offer, with intermediate sprints offering three, two and one second to the first three riders over the line, and then 10, six and four seconds going to the first three stage finishers.

The race leader will wear a yellow jersey, while the points leader will wear green, the best young rider white and the king of the mountains polka dot.

The race takes place from Sunday, March 3, to Sunday, March 10.

Stages

Prologue: Sunday, March 3 - Houilles individual time trial, 2.9km - map and profile | report

Damien Gaudin took a surprise prologue win

Result / general classification

1 Damien Gaudin (Fra) Europcar, 3:37
2 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +1sec
3 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, same time
4 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +2
5 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ, st
6 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +3
7 Tony Gallopin (Fra) RadioShack - Leopard, st
8 Borut Bozic (Slo) Astana, st
9 Sebastien Turgot (Fra) Europcar, +4
10 Andriy Grivko (Ukr) Astana, +5

Stage 1: Monday, March 4 - Saint-Germain-en-Laye to Nemours, 195km - map and profile | report

Nacer Bouhanni sprinted to victory on stage one

Result

1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ, 4:47.24
2 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida, same time
3 Elia Viviani (Ita) Cannondale, st
4 Jens Debusschere (Bel) Lotto-Belisol, st
5 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling, st
6 Mark Renshaw (Aus) Blanco, st
7 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar, st
8 Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEDGE, st
9 Borut Bozic (Slo) Astana, st
10 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM

General classification

1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ, 4:51.01
2 Damien Gaudin (Fra) Europcar, same time
3 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +1sec
4 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, st
5 Elia Viviani (Ita) Cannondale, st
6 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida, +2
7 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st
8 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ, st
9 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +3
10 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Leopard, st

Stage 2: Tuesday, March 5 - Vimory to Cerilly, 200.5km - map and profile | report

Marcel Kittel won stage two after Bouhanni crashed out

Result

1 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano, 5:42.18
2 Elia Viviani (Ita) Cannondale, same time
3 Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEDGE, st
4 Borut Bozic (Slo) Astana, st
5 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R, st
6 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step, st
7 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM, st
8 Jens Debusschere (Bel) - Lotto-Belisol, st
9 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar, st
10 Tony Gallopin (Fra) RadioShack, st

General classification

1 Elia Viviani (Ita) Cannondale, 10:33:11
2 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +7sec
3 Damien Gaudin (Fra) Europcar, +8sec
4 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +9sec
5 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida, +10
6 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st
7 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ, +11sec
8 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, st
9 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Leopard, st
10 Borut Bozic (Slo) Astana

Stage 3: Wednesday, March 6 - Chatel-Guyon to Brioude, 170.5km - map and profile | report

Andrew Talansky moved into yellow with victory on stage three

Result

1 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, 4:06.15
2 Davide Malacarne (Ita) Europcar, same time
3 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, st
4 David Lopez (Spa) Team Sky, st
5 Richie Porte (Aus) Team Sky, st
6 Romain Bardet (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
7 Andriy Grivko (Ukr) Astana, st
8 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun, +7secs
9 Enrico Gasparotto (Ita) Astana, st
10 Maxime Bouet (Fra) Ag2r-La Mondiale

General classification

1 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, 14:39.36
2 Andriy Grivko (Ukr) Astana, +3secs
3 Davide Malacarne (Ita) Europcar, same time
4 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +4
5 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +5
6 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +6
7 Richie Porte (Aus) Team Sky, +7
8 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +8
9 David Lopez (Spa) Team Sky, +9
10 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun, +12

Stage 4: Thursday, March 7 - Brioude to Saint-Vallier, 199.5km - map and profile | report

Result

Michael Albasini prevailed in a reduced bunch sprint

1 Michael Albasini (Sui) Orica-GreenEDGE, 4:55.41
2 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana, same time
3 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, st
4 Enrico Gasparotto (Ita) Astana, st
5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, st
6 Andrew Talanksy (USA) Garmin-Sharp, st
7 Romain Bardet (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
8 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEDGE, st
9 Andreas Kloden (Ger) RadioShack-Leopard, st
10 Xavier Florencio (Spa) Katusha

General classification

1 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, 19:35.17
2 Andriy Grivko (Ukr) Astana, +3secs
3 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +4
4 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, same time
5 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +5
6 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +6
7 Richie Porte (Aus) Team Sky, +7
8 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana, +13
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
10 Bart Le Clercq (Bel) Lotto-Belisol, +15

Previous winners

  • 2012: Sir Bradley Wiggins (GB)
  • 2011: Tony Martin (Ger)
  • 2010: Alberto Contador (Spa)
  • 2009: Luis Leon Sanchez (Spa)
  • 2008: Davide Rebellin (Ita)
  • 2007: Alberto Contador (Spa)
  • 2006: Floyd Landis (USA)
  • 2005: Bobby Julich (USA)
  • 2004: Jörg Jaksche (Ger)
  • 2003: Alexandre Vinokourov (Kaz)

Stage 5: Friday, March 8 - Chateauneuf-du-Pape to La Montagne de Lure, 176km - map and profile | report

Result

1 Richie Porte (Aus) Team Sky, 4:50:54
2 Denis Menchov (Rus) Katusha, +26secs
3 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +33
4 Tejay Van Garderen (USA) BMC, same time
5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, st
6 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, st
7 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
8 Nairo Quintana (Spa) Movistar, st
9 Simon Spilak (Slo) Katusha, st
10 Michelli Scarponi (Ita) Lampre Merida, st

General classification

1 Richie Porte (Aus) Team Sky, 24:26:08
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +32secs
3 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +42, 4 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, +49secs
5 Tejay Van Garderen (USA) BMC, +52
6 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +53
7 Simon Spilak (Slo) Katusha, same time
8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, +54
9 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida, st
10 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +56

Stage 6: Saturday, March 9 - Manosque to Nice, 220km - map and profile | report

Stage six result

1 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, 5:14.23
2 Philippe Gilbert (Bel) BMC, same time
3 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar, st
4 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r-La Mondiale, st
5 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Leopard, st
6 Julien Simon (Fra) Sojasun, st
7 Borut Bozic (Slo) Astana, st
8 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling, st
9 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun, st
10 Alberto Losada (Spa) Katusha, st

General classification

1 Richie Porte (Aus) Sky, 29:40.31
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +32secs
3 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +42
4 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +42
5 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, +49
6 Tejay van Garderen (USA) BMC, +52
7 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +53
8 Simon Spilak (Slo) Katusha, +53
9 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, +54
10 Andriy Grivko (Ukr) Astana, +1.06

Stage 7: Sunday, March 10 - Nice to Col d'Eze, 9.6km individual time trial - map and profile | report

Stage seven result

1 Richie Porte (Aus) Team Sky, 19:16
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +23secs
3 Nairo Quintana (Col) Movistar, +27
4 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, +32
5 Tejay van Garderen (USA) BMC, +52
6 Simon Spilak (Slo) Katusha, +55
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, +1.00
8 Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida, +1.03
9 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +1.05
10 Ion Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +1.06Final general classification

1 Richie Porte (Aus) Team Sky, 29:59.47
2 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp, +55secs
3 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2r-La Mondiale, +1.21
4 Tejay van Garderen (USA) BMC, +1.44
5 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step, +1.47
6 Simon Spilak (Slo) Katusha, +1.48
7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida, +1.54
8 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM, +2.17
9 Andreas Kloden (Ger) RadioShack-Leopard, +2.22
10 Peter Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step, +2.28

Teams and riders

Ag2r-La Mondiale: Romain Bardet (Fra), Guillaume Bonnafond (Fra), Maxime Bouet (Fra), Mikael Cherel (Fra), Samuel Dumoulin (Fra), Huber Dupont (Fra), Yauheni Hutarovich (Blr), Jean-Christophe Peraud (Fra).

Argos-Shimano: Warren Barguil (Fra), Roy Curvers (Ned), Koen de Kort (Ned), Yann Huguet (Fra), Thierry Hupond (Fra), Marcel Kittel (Ger), Tom Stansnijder (Ned), Tom Veelers (Ned).

Lieuwe Westra will look to get better than last year's second place

Astana: Borut Bozic (Slo), Jakob Fuglsang (Den), Francesco Gavazzi (Ita), Andriy Grivko (Ukr), Maxim Iglinskiy (Kaz), Alexey Lutsenko (Kaz), Kevin Seeldrayers (Bel), Egor Silin (Rus).

Blanco: Stef Clement (Ned), Robert Gesink (Ned), Wilco Kelderman (Ned), Steven Kruijswijk (Ned), Mark Renshaw (Aus), Bram Tankink (Ned), David Tanner (Aus), Maarten Tjallingii (Ned).

BMC: Brent Bookwalter (USA), Mathias Frank (Sui), Philippe Gilbert (Bel), Amael Moinard (Fra), Steve Morabito (Sui), Dominik Nerz (Ger), Daniel Oss (Ita), Tejay van Garderen (USA).

Cannondale: Ivan Basso (Ita), Maura da Dalto (Ita), Alessandro de Marchi (Ita), Lucas Haedo (Arg), Edward King (USA), Paolo Longo (Ita), Daniele Ratto (Ita), Elia Viviani (Ita).

Cofidis: Yoann Bagot (Fra), Jerome Coppel (Fra), Egoitz Garcia (Spa), Christophe le Mevel (Fra), Romain Lemarchand (Fra), Daniel Navarro (Spa), Rein Taaramae (Est), Romain Zingle (Bel).

Europcar: Giovanni Bernaudeau (Fra), Jerome Cousin (Fra), Yohann Gene (Fra), Davide Malacarne (Ita), Angelo Tulik (Fra), Sebastien Turgot (Fra), David Veilleux (Can), Thomas Voeckler (Fra).

Euskaltel-Euskadi: Mikel Astarloza (Spa), Ion Izaguirre (Spa), Gorka Izaguirre (Spa), Jure Kocjan (Slo), Mikel Nieve (Spa), Ruben Perez (Spa), Romain Sicard (Fra), Gorka Verdugo (Spa).

FDJ: Nacer Bouhanni (Fra), Pierrick Fedrigo (Fra), Alexandre Geniez (Fra), Arnold Jeannesson (Fra), Laurent Mangel (Fra), Laurent Pichot (Fra), Jeremy Roy (Fra), Geoffrey Soupe (Fra).

Garmin-Sharp: Jack Bauer (NZ), Alex Howes (USA), Andreas Klier (Ger), Martijn Maaskant (Ned), David Millar (GB), Andrew Talansky (USA), Johan van Summeren (Bel), Fabian Wegmann (Ger).

IAM Cycling: Matthias Brandle (Aut), Martin Elmiger (Sui), Heinrich Haussler (Aus), Sebastien Hinault (Fra), Dominic Klemme (Ger), Thomas Lovkvist (Swe), Gustav Larsson (Swe), Johann Tschopp (Sui).

Katusha: Xavier Florencio (Spa), Alexander Kristoff (Nor), Alberto Losada (Spa), Denis Menchov (Rus), Gatis Smukulis (Lat), Simon Spilak (Slo), Yury Trofimov (Rus), Eduard Vorganov (Rus).

Tom Boonen is taking part

Lampre-Merida: Mattia Cattaneo (Ita), Kristijan Durasek (Cro), Elia Favilli (Ita), Manuele Mori (Ita), Andrea Palini (Ita), Alessandro Petacchi (Ita), Diego Ulissi (Ita), Luca Wackermann (Ita).

Lotto-Belisol: Lars Bak (Den), Dirk Bellemakers (Ned), Gaetan Bille (Bel), Bart de Clercq (Bel), Francis de Greef (Bel), Jens Debusschere (Bel), Dennis Vanendert (Bel), Frederik Willems (Bel).

Movistar: Rui Costa (Por), Imanol Erviti (Spa), Jose Gutierrez (Spa), Jesus Herrada (Spa), Vladimir Karpets (Rus), Javier Moreno (Spa), Ruben Plaza (Spa), Nairo Quintana (Col).

Omega Pharma - Quick-Step: Tom Boonen (Bel), Sylvain Chavanel (Fra), Kevin de Weert (Bel), Nikolas Maes (Bel), Gianni Meersman (Bel), Jerome Pineau (Fra), Stijn Vandenbergh (Bel), Peter Velits (Svk).

Orica-GreenEDGE: Michael Albasini (Sui), Fumiyuki Beppu (Jpn), Simon Clarke (Aus), Mitchell Docker (Aus), Simon Gerrans (Aus), Leigh Howard (Aus), Jens Keukeleire (Bel), Michael Matthews (Aus).

RadioShack-Leopard: Jan Bakelants (Bel), Matthew Busche (USA), Tony Gallopin (Fra), Markel Irizar (Spa), Robert Kiserlovski (Cro), Andreas Kloden (Ger), Maxime Monfort (Bel), Jens Voigt (Ger).

Saxo-Tinkoff: Matti Breschel (Den), Roman Kreuziger (Cze), Anders Lund (Den), Michael Morkov (Den), Nicolas Roche (Irl), Nicki Sorensen (Den), Rory Sutherland (Aus), Oliver Zaugg (Sui).

Sojasun: Anthony Delaplace (Fra), Julien El Fares (Fra), Jimmy Engoulvent (Fra), Jonathan Hivert (Fra), Cyril Lemoine (Fra), Remi Pauriol (Fra), Julien Simon (Fra), Evaldas Siskevicius (Lit).

Team Sky: Ian Boswell (USA), Vasil Kiryienka (Blr), David Lopez (Spa), Danny Pate (USA), Richie Porte (Aus), Kanstantsin Sivtsov (Blr), Jonathan Tiernan-Locke (GB), Xabier Zandio (Spa).

Vacansoleil-DCM: Kris Boeckmans (Bel), Thomas de Gendt (Bel), Romain Feillu (Fra), Bjorn Leukemans (Bel), Bert Jan Lindeman (Ned), Nikita Novikov (Rus), Frederik Veuchelen (Bel), Lieuwe Westra (Ned).

  • Share: