Santos Tour Down Under: Home favourite Simons Gerrans targeting hat-trick of wins

Last Updated: 28/01/13 2:19pm

  • Share:
Simon Gerrans: Returns as the defending champion

Simon Gerrans: Returns as the defending champion

After a winter marred by the Lance Armstrong scandal, professional cycling returns to the headlines for racing reasons with the season-opening Santos Tour Down Under.

The 18 UCI WorldTour teams and local oufit UniSA Australia will all be present in Adelaide for six stages of racing and a 51km criterium that promises to bring an enthralling end to three months without competitive action.

The route is once again littered with flat finishes perfect for sprinters such as Andre Greipel and Marcel Kittel to get some early-season wins under their belts.

But teams have also assembled their squads with one eye on the spring Classics, so the likes of world champion Philippe Gilbert will be keen make the most of the chance to get up to race sharpness.

This year marks the 15th edition race, with eight of the previous 14 winners being from Australia, including reigning champion Simon Gerrans.

And not only will the ORICA-GreenEDGE rider be looking to maintain that home domination of the race in 2013, but he also has the opportunity to become the first man to win it three times.

He will have to compete for that mantle with Greipel, though, as the Lotto Belisol sprinter also has two victories to his name from 2008 and 2010 and will be eyeing a hat-trick.

Gerrans is the bookmakers' favourite, though, closely followed by Gilbert and Team Sky's Edvald Boasson Hagen.

The race takes place from Sunday, January 20, to Sunday, January 27.

Stages

Sunday, January 20: People's Choice Classic, 51km - report

Result

Andre Greipel clinched victory in the People's Choice Classic

1 Andre Greipel (Ger) Lotto Belisol, 1:04:01
2 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge, same time
3 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol, st
4 Boy Van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM, st
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky, +2 seconds
6 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida, +2
7 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp, +2
8 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar, +2
9 Anthony Giacoppo (Aus) UNI SA - Australia, +2
10 Yauheni Hutarovich (Blr) Ag2r-La Mondiale, +2

Tuesday, January 22: Stage one, Prospect to Lobethal, 135km - report

Result

Andre Greipel blazed away from the field to win stage one

1 Andre Greipel (Ger) Lotto-Belisol, 3:35.24
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ, same time
3 Mark Renshaw (Aus) Blanco, st
4 Simone Ponzi (Ita) Astana, st
5 Steele van Hoff (Aus) Garmin, st
6 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida, st
7 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre, st
7 Jack Bauer (NZ) Garmin, st
8 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky, st
9 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar, st
10 Zakkary Dempster (Aus) UniSA - Australia, st

Wednesday, January 23: Stage two, Mt Barker to Rostrevor, 116.5km - report

Result

Geraint Thomas produced a brilliant performance to win stage two

1 Geraint Thomas (GB) Team Sky 2:44.18
2 Javi Moreno (Esp) Movistar, +1sec
3 Ben Hermans (Bel) RadioShack, +1
4 Tom Slagter (Ned) Blanco, +4
5 Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol, same time
6 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre, st
7 Jack Bauer (NZ) Garmin, st
8 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st
9 Jon Izagirre (Esp) Euskaltel, st
10 George Bennett (NZ) RadioShack, st

General classification

1 Geraint Thomas (GB) Team Sky, 6:19.32
2 Javi Moreno (Esp) Movistar, +5 seconds
3 Ben Hermans (Bel) RadioShack, +7
4 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre, +14
5 Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol, same time
6 Jon Izagirre (Esp) Euskaltel, st
7 Gorka Izagirre (Esp) Euskaltel, st
8 Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol, same time
9 Jack Bauer (NZ) Garmin, st
10 Tiago Machado (Por) RadioShack, st

Thursday, January 24: Stage three, Unley to Stirling, 139km - report

Result

Tom Slagter was a surprise winner of an uphill finish on stage three

1 Tom Jelte-Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling, 3:36.46
2 Matthew Goss (Aus) Orica-GreenEDGE, same time
3 Philippe Gilbert (Bel) BMC, st
4 Geraint Thomas (GBr) Team Sky, st
5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar, st
6 Javier Moreno (Spa) Movistar, st
7 Simone Ponzi (Ita) Astana, st
8 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida, st
9 Ivan Santaromita (Ita) BMC, st
10 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, st

General classification

1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky, 9:56.17
2 Tom Jelte-Slagter (Ned) Blanco Pro Cycling, +5secs
3 Javier Moreno (Spa) Movistar, +6secs
4 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Leopard, +8secs
5 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida, +15secs
6 Ion Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, same time
7 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, st
8 George Bennet (NZl) RadioShack-Leopard, st
9 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp, st
10 Wilco Kelderman (Ned) Blanco Pro Cycling, st

Friday, January 25: Stage four, Modbury to Tanunda, 126.5km - report

Result

Andre Greipel continued his good form with victory on stage four

1 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol, 3:02.52
2 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida, same time
3 Jonathan Cantwell (Aus) Saxo-Tinkoff, st 4 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick-Step, st
5 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM, st
6 Marcel Kittel (Ger) Argos-Shimano, st
7 Mark Renshaw (Aus) Blanco, st
8 Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM, st
9 Arnaud Demare (Fra) FDJ, st
10 Klaas Lodewyck (Bel) BMC, st

General classification

1 Geraint Thomas (GB) Team Sky, 12:59.09
2 Tom Jelte Slagter (Ned) Blanco, +5secs
3 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar, +6
4 Ben Hermans (Bel) Radioshack-Leopard, +8
5 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +15
6 Jon Izagirre (Spa) Euskaltel Euskadi, same time
7 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp, st
8 Tiago Machado (Por) Radioshack-Leopard, st
9 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol, st
10 George Bennett (NZl) Radioshack-Leopard, st

Saturday, January 26: Stage five, McLaren Vale to Old Willunga Hill, 151.5km - report

Result

Simons Gerrans delivered stage-five victory on Australia Day

1 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEDGE, 3:36.25
2 Tom Slagter (Ned) Blanco, same time
3 Javier Moreno (Spa) Movistar, +10secs
4 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +12
5 Tiago Machado (Por) RadioShack-Leopard, +13
6 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, +16
7 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, st
8 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM, st
9 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida, st
10 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Leopard, st
Selected others
17 Geraint Thomas (GB) Team Sky, +28

General classification

1 Tom Slagter (Ned) Blanco, 16:35.33
2 Javier Moreno (Spa) Movistar, +13secs
3 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Leopard, +25
4 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +28
5 Geraint Thomas (GB) Team Sky, +29
6 Tiago Machado (Por) RadioShack-Leopard, same time
7 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +32
8 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida, st
9 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, st
10 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ, +37

Sunday, January 27: Stage six, Adelaide Street Circuit, 90km - report

Result

1 Andre Greipel (Ger) Lotto-Belisol) 1:52.59
2 Mark Renshaw (Aus) Blanco, same time
3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky, st
4 Matthew Goss (Aus) Orica-GreenEdge, st
5 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp, st
6 Geraint Thomas (GB) Team Sky, st
7 Klaas Lodewyck (Bel) BMC, st
8 Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM, st
9 Yauheni Hutarovich (Bel) Ag2r-La Mondiale, st
10 Kenny van Hummel (Ned) Vacansoleil-DCM, st

Final general classification

1 Tom Slagter (Ned) Blanco, 18:28.32
2 Javier Moreno (Spa) Movistar, +17secs
3 Geraint Thomas (GB) Team Sky, +25
4 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +32
5 Ben Hermans (Bel) RadioShack-Leopard, +34
6 Wilco Kelderman (Ned) Blanco, same time
7 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi, +36
8 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Merida, st 9 Tiago Machado (Por) RadioShack-Leopard, +38
10 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ, +41

Teams and riders

Ag2r-La Mondiale: Yauheni Hutarovich (Blr), Davide Appollonio (Ita), Gediminas Bagdonas (Lit), Guillaume Bonnafond (Fra), Mikael Cherel (Fra), Blel Kadri (Fra), Julian Kern (Ger).

Argos-Shimano: Marcel Kittel (Ger), Jonas Ahlstrand (Swe), William Clarke (Aus), Koen de Kort (Ned), Yann Huguet (Fra), Thierry Hupond (Fra), Albert Timmer (Ned).

Astana: Andrea Guardini (Ita), Maxim Iglinsky (Kaz), Valerio Agnoli (Ita), Simone Ponzi (Ita), Enrico Gasparotto (Ita), Jacopo Guarnieri (Ita), Andrey Kashechkin (Kaz).

Blanco Pro Cycling: Jack Bobridge (Aus), Graeme Brown (Aus), Wilco Kelderman (Ned), Mark Renshaw (Aus), Tim Slagter (Ned), David Tanner (Aus), Maarten Tjallingii (Ned).

BMC Racing Team: Philippe Gilbert (Bel), Martin Kohler (Swi), Klaas Lodewyck (Bel), Amael Moinard (Fra), Steve Morabito (Swi), Ivan Santaromita (Ita), Danilo Wyss (Swi).

World champion Philippe Gilbert will be on the start line

Cannondale: Stefano Agostini (Ita), Cristiano Salerno (Ita), Cameron Wurf (Aus), Federico Canuti (Ita), Alan Marangoni (Ita), Juraj Sagan (Svk), Brian Vandborg (Den).

Euskaltel-Euskadi: Gorka Izaguirre (Spa), Jon Aberasturi (Spa), Juan Jose Oroz (Spa), Mikel Astarloza (Spa), Garikoitz Bravo (Spa), Jon Izaguirre (Spa), Juan Jose Lobato (Spa).

FDJ: William Bonnet (Fra), Jussi Veikkanen (Fin), Arnaud Courteille (Fra), Mickael Delage (Fra), Arnaud Demare (Fra), Kenny Elissonde (Fra), Emilien Viennet (Fra).

Garmin-Sharp: Tyler Farrar (USA), Nathan Haas (Aus), Jack Bauer (NZ), Lachlan orton (Aus), Robbie Hunter (RSA), Rohan Dennis (Aus), Steele von Hoff (Aus).

Lampre Merida: Matthew Lloyd (Aus), Davide Cimolai (Ita), Elia Favilli (Ita), Roberto Ferrari (Ita), Manuele Mori (Ita), Daniele Pietropolli (Ita), Simone Stortoni (Ita).

Lotto Belisol: Andre Greipel (Ger), Adam Hansen (Aus), Olivier Kaisen (Bel), Gregory Henderson (NZ), Jurgen Roelandts (Bel), Marcel Sieberg (Ger), Tim Wellens (Bel).

Oscar Friere won stage four last year

Movistar: Jose Joaquin Rojas (Spa), Andrey Amador (Cos), Eros Capecchi (Ita), Ivan Gutierrez (Spa), Jose Herrada (Spa), Javier Moreno (Spa), Giovanni Visconti (Ita).

Omega Pharma - Quick-Step: Andrew Fenn (GB), Bert Grabsch (Ger), Serge Pauwels (Bel), Jerome Pineau (Fra), Frantisek Rabon (Cze), Gert Steegmans (Bel), Peter Velits (Svk).

ORICA-GreenEDGE: Simon Gerrans (Aus), Luke Durbridge (Aus), Daryl Impey (RSA), Matt Goss (Aus), Simon Clarke (Aus), Jens Mouris (Ned), Stuart O'Grady (Aus).

RadioShack-Leopard-Trek: Andy Schleck (Lux), George Bennett (NZ), Laurent Didier (Lux), Ben Hermans (Bel), Tiago Pinto Machado (Por), Jesse Sergeant (NZ), Jens Voigt (Ger).

Saxo-Tinkoff: Chris Anker Sorensen (Den), Takashi Miyazawa (Jpn), Jay McCarthy (Aus), Christopher Jensen (Den), Manuele Boaro (Ita), Jonathan Cantwell (Aus), Timothy Duggan (USA).

Team Sky: Edvald Boasson Hagen (Nor), Bernhard Eisel (Aut), Mathew Hayman (Aus), Luke Rowe (GB), Ian Stannard (GB), Chris Sutton (Aus), Geraint Thomas (GB).

UniSA Australia: Adam Phelan (Aus), Zakkary Dempster (Aus), Anthony Giacoppo (Aus), Damien Howson (Aus), Jordan Kerby (Aus), Bernard Sulzberger (Aus), Calvin Watson (Aus).

Vacansoleil-DCM: Thomas de Gendt (Bel), Willem Wauters (Bel), Tomasz Marczynski (Pol), Barry Markus (Ned), Rafael Valls (Spa), Kenny van Hummel (Ned), Boy van Poppel (Ned).

Race website: www.tourdownunder.com.au

Follow on Twitter: @TourDownUnder

  • Share:

Most Popular

Features

Men's TT preview

Men's TT preview

Preview of the men's world time trial, where Bradley Wiggins and Tony Martin will go head to head.

Time for redemption

Time for redemption

In the first instalment of her new blog, Orla Chennaoui looks ahead to the world championships

Vuelta lessons

Vuelta lessons

Eight things we learnt from the final Grand Tour of the season, won by Alberto Contador.